Skóra a niedoczynność tarczycy

Podczas konsultacji, kiedy rozmawiamy określacie mnie jako fankę lipidów, i zastrzegacie od razu, że unikacie olejków bo zatykają pory, żle się o nich pisze, nie lubicie uczucia lepkości na skórze. Fanką lipidów jestem z prozaicznej przyczyny - jakość naszej skóry, zależy od bariery lipidowej naskórka. A ponieważ nasza skóra czerpie witalność z kondycji naszego organizmu, na jej jakość i wygląd mają wpływ różne dolegliwości, jak na przykład problem niedoczynności tarczycy. Spowolniony metabolizm wystepujący przy tym schorzeniu, ma wpływ również na skórę. Szorstkość, nadmierne łuszczenie, ciemne zabarwienie suchych miejsc to objawy towarzyszące przy tego typu problemach z tarczycą.

Dzieje się tak,  ponieważ w niedoczynności tarczycy spowolnione zostają procesy:

  • keratynizacji naskórka, powodując  spadek produkcji lipidów, a są to ceramidy, woski, wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol;
  • spowolnieniu ulega synteza kwasu hialuronowego, następuje nie tylko jego niszczenie, ale też coraz mniej organizm zaczyna go wyprodukować;
  • spowolniona jest też, synteza NMF (naturalnego czynnika nawilżającego), czynnika odpowiadającego za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry.

To wszystko ma wpływ na współczynnik TEWL, czyli transepidermalną utratę wody przez skórę. Zaburzony skład chemiczny bariery lipidowej, powoduje nadmierną utratę wody. I to jest prozaiczna przyczyna, która jest jednoznacznym wskazaniem do pielęgnacji skóry lipidami, które będą zapobiegać temu zjawisku. Najlepsze dla naszej skóry są nierafinowane tłuszcze roślinne, które pozostawiają delikatną okluzję na skórze. Wskazane jest też, aby zawierały nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomogą skórę w odbudowie naturalnej bariery lipidowej. Dobre tłuszcze znajdziemy w maśle kakaowym czy oleju z nasion baobabu, oba zawierają substancje ułatwiające produkcję składników NMF, działają powierzchownie, zmiękczając i wygładzając naskórek, oraz pozostawiając delikatny film. Natomiast do głęboko nawilżających i wspomagających regenerację należą: masło shea, olej z pestek migdałów, olej z rokitnika i awokado.

Produkty pielęgnacyjne, które poprawią stan skóry osób z problemem niedoczunności tarczycy.

  • Masłao do ciała Ili Ola, cztery składniki lipidowe, między innymi zalecane powyżej - masło shea, olej z nasion baobabu, bez konserwantów, bez wody w składzie, idealne dla najbardziej wrażliwych skór.
  • Produkty marki Baiobay.
  • Olejki Less – proste w składzie, zawierające organiczne oleje między innymi z awokado, pestek winogron.
  • Nuori, Protect + Facial Cream – zawiera między innymi masło shea, olej ze słodnikch migdałów, jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Anna Grela, Ekspert holistycznej pielegnacji skóry