Równowaga kwasowo - zasadowa

Za każdym razem jedząc zakwaszające produkty nasz organizm, starając się utrzymać fizjologiczną równowagę kwasowo-zasadową uwalnia do krwi zasadowe sole wapnia, magnezu i fosforu. Jest to naturalny proces, i jeżeli dostarczamy w diecie odpowiednią ilość produktów alkalicznych, to odbywa się on bez uszczerbku na zdrowiu. Natomiast problem zaczyna się, jeżeli nasza dieta jest bogata w produkty zakwaszające np. nabiał, cukier i słodycze, kawę, alkohol, czerwone mięso, żywność przetworzoną. W takiej sytuacji organizm uwalnia alkalizujące pierwiastki z kości, zębów i narządów co może prowadzić w dalszej perspektywie do upośledzenia układu odpornościowego oraz do spadku energii. Zakwaszenie organizmu przyczynia się również do występowania m. in. przewlekłych stanów zapalnych, oraz do rozwoju chorób układu krążenia, zaburzenia pracy nerek, dny moczanowej i osteoporozy.

Dzięki diecie bogatej w produkty zasadotwórcze możemy utrzymać odczyn lekko zasadowy organizmu, który sprzyja zachowaniu równowagi homeostatycznej w naszym ciele.  Pamiętajmy, że niektóre produkty działają zasadotwórczo dzięki zawartym w nich rozpuszczalnym solom zasadowym, inne natomiast wykazują działanie alkaliczne dopiero w procesie trawienia, jak np. kwaśna cytryna. Jedzmy zatem dużo warzyw, owoców, orzechów i ziół, a w szczególności: brokuły, szpinak, jarmuż, zielona paprykę, cukinię, brukselkę, awokado, jagody, jeżyny, borówki, maliny, truskawki, czarna porzeczkę, cytrynę, limonkę, grapefruit, orzechy brazylijskie, chlorellę, trawę jęczmienną, kiełki, czosnek, imbir, kurkumę, winny ocet jabłkowy. Również pijmy jak najwięcej wody, najlepiej z sokiem wyciśniętym z cytryny, oraz herbatki ziołowe i zieloną herbatę.

Nie tylko niezdrowe nawyki żywieniowe, ale również toksyny środowiskowe, leki, tytoń, za mało snu oraz codzienna presja powodująca nadmiar stresu przyczyniają się do zaburzenia fizjologicznej równowagi pH w ciele. Dlatego, aby odzyskać i utrzymać równowagę powinniśmy również zadbać, aby częścią naszego stylu życia była aktywność fizyczna, która będzie sprawiała nam radość, i jednocześnie pobudzała przepływ krwi i limfy przyspieszając wydalanie toksyn i szkodliwych kwasowych produktów przemiany materii. Bardzo dobrze sprawdza się taniec, bieganie, pływanie, ale również yoga Iyengara i Yin yoga. Także praktyka oddechowa oraz medytacyjna sprzyjają utrzymaniu równowagi dzięki redukcji stresu, który przyczynia się do zakwaszenia organizmu na poziomie komórkowym. 

Opracowanie, mgr inż. Kinga Grela, Specjalista Żywienia Człowieka