Nawilżanie

Podczas konsultacji dosyć często pytacie mnie, dlaczego taki nacisk kładę na odpowiednie nawilżanie skóry, a nie na przykład na odmładzanie?

Zadbanie o dobre nawilżenie skóry to jest podstawowe i najlepsze działanie przeciwzmarszczkowe. Skóra dobrze nawilżona, to skóra zdrowa, która dobrze radzi sobie i ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i z zaburzeniami pochodzącymi z wewnątrz organizmu. Co to znaczy dobre nawilżenie skóry? To znaczy, że należy zadbać o uszczelnienie naskórka. Głębsze warstwy skóry zasysają wodę z wnętrza organizmu,  a szczelny naskórek zapobiega nadmiernemu odparowywaniu tej wody i odwodnieniu. W skórze dobrze nawilżonej, wszystkie procesy fizjologiczne w tym odnowa naskórka odbywają się prawidłowo. Często wiele problemów ze skórą ma właśnie swoje źródło w odwodnieniu. Na przykład nadwrażliwość skóry, w takim przypadku kosmetyki na naczynka nie sprawdzą się. Ulgę i ukojenie przyniesie odpowiednio dobrana pielęgnacja nawilżająca. To samo dotyczy drobnych, powierzchownych zmarszczek, które najczęściej pojawiają się w wyniku odwodnienia naskórka. Dobrze dobrana pielęgnacja, spowoduje „napompowanie” i wygładzenie, pogrubienie i poprawę kolorytu cery.

Często po wprowadzeniu zmian w pielęgnacji, obserwujemy proces samoregeneracji skóry. Skóra ma taką zdolność, tylko o tym zapominamy, albo nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy.

Problem odwodnienia skóry dotyczy i osób młodych, które borykają się z trądzikiem i osób dorosłych, które mają cery mieszane z niedoskonałościami i oczywiście skór dojrzałych z niedoborem lipidów. Każda z wymienionych skór, będzie mieć ten sam problem, ale będą inne przyczyny. Dlatego dobierając odpowiednią pielęgnację nawilżającą, należy wziąć pod uwagę obecną pielęgnację, stan skóry, wiek, indywidualne predyspozycje, czynniki zewnętrzne.

Istotną kwestią w doborze pielęgnacji, jest też jakość produktów. Nie każdy krem, który w deklaracji marketingowej ma opisane działanie nawilżające, będzie działał dobrze nawilżająco. Poza tym nawilżanie to nie tylko krem. Każdy kosmetyk, począwszy od oczyszczania, a skończywszy na makijażu powinien mieć odpowiedni skład. Sam krem, często nie da rady poprawić nawilżenia, jeśli stosujemy do oczyszczania czy makijażu produkty, które zaburzają równowagę hydro – lipidową na naszej skórze.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, przewaga kosmetyków naturalnych w kwestii dobrego nawilżenia skóry. Kosmetyki prawdziwie naturalne, dobrej jakości, umiejętnie zastosowane potrafią imitować naturalną warstwę ochronną skóry. Uszczelniają naskórek, odżywiają i wspomagają proces samoregeneracji skóry.  Jeśli mamy zniszczoną naturalną barierę ochronną, nie odbudujemy jej kosmetykami, zawierającymi wodę i syntetyczne składniki, które przyczyniają się do odwodnienia. Nie odbudujemy jej również maściami sterydowymi.

Pamiętajcie również o tym, że skóra zmienia się, i niekoniecznie wiek jest tutaj inicjatorem. Świadomość swojego ciał, zmian w nim zachodzących jest bardzo istotne również w doborze pielęgnacji. Wpływ na naszą skórę ma kondycja organizmu, dieta, choroby nagłe i te długotrwałe, zmiana miejsca zamieszkania, częste podróże, stres, samoocena, warunki środowiskowe i wiele innych czynników. Skóra jest cennym źródłem informacji o stanie naszego zdrowia, szanujmy ją i nie bagatelizujmy sygnałów, które nam wysyła. Dbajmy o nią z troską, nie stosujmy terapii szokowych. Mniej, znaczy lepiej i więcej…

 

Anna Grela, Ekspert holistycznej pielegnacji skóry