Oleje w pielęgnacji skóry

W prasie i Internecie jest mnóstwo publikacji o tym, że oleje są niezdrowe dla skóry. Zatykają pory, wywołują stan zapalny, inicjują powstawanie wyprysków. Często też poruszacie ten temat w naszych rozmowach. Zastanawiacie się, dlaczego olejki są w różnych cenach, dlaczego jedne są gęste tak jak oliwa kupowana w Grecji a inne są lekkie. Do niedawna, większość rozmów była w duchu przekonywania Was, opowiadania o zaletach surowych olei i korzyściach dla skóry. Tak było do niedawna, ponieważ teraz Wy opowiadacie mi o swoich doświadczeniach i olejowych faworytach! Bardzo mnie to cieszy, bo ja sama musiałam się przekonać kilka lat temu do pielęgnacji olejami, a teraz nie wyobrażam sobie bez nich swojej rutyny. W ostatnich tygodniach w Waszych opiniach powtarzają się trzy produkty, które bardzo chwalicie. Zainspirowało mnie to, do zebrania najważniejszych zasad czym kierować się przy wyborze olejku do pielęgnacji twarzy.

 

Cechy dobrych olejków do pielęgnacji twarzy

  • Skład INCI – w składzie muszą być same oleje, ewentualnie ekstrakty roślinne. Nic więcej. Im mniejsza lista składników, tym lepiej. Produkty z taką listą składników nie potrzebują konserwantów.
  • Jakość – oleje do pielęgnacji skóry muszą być pozyskiwane na zimno.  Proces ewentualnej obróbki składników, też powinien odbywać się w możliwie najniższych temperaturach. Tylko takie produkty zachowują swoje właściwości odżywcze i są przyjazne dla skóry.
  • Zapach – naturalny, powstały po połączeniu składników.
  • Producent – z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze olejki mają firmy, które specjalizują się w produktach bazujących na surowych olejach. Są to najczęściej niszowe marki.
  • Cena – czysty olejek bez dodatków, tłoczony na zimno niestety ma wyższą cenę. W tym przypadku jest analogicznie jak z oliwą dobrej jakości, kupowaną w celach spożywczych.
  • Działanie – nasza skóra najlepiej czuje się, kiedy ma mocny i zdrowy płaszcz wodno - lipidowy. Surowe olejki nałożone na wilgotną skórę imitują naturalną warstwę ochronną skóry. Szczelna warstwa ochronna inicjuje w skórze procesy samoregeneracji, które są niezbędne dla zdrowia skóry.
  • Wskazania – pielęgnacja olejami sprawdzi się przy skórach powierzchownie odwodnionych ( wynik: agresywnej lub niewłaściwej pielęgnacji, klimatyzacji, nawiewów, czynników atmosferycznych, częstego noszenia makijażu wykonanego produktami konwencjonalnymi) oraz dojrzałych suchych, w których z wiekiem brakuje lipidów.
  • Zasady stosowania – oleje stosowane do demakijażu, oczyszczania nakładamy na skórę, masujemy, następnie dłonie zwilżamy w delikatnie ciepłej wodzie i dalej masujemy. Powstanie emulsja, dokładnie taka jak w mleczku do demakijażu tylko bez dodatków typu: barwniki, zapachy, konserwanty. Na koniec wszystko dokładnie zmywamy lekko ciepła wodą i muślinową ściereczką. Oleje stosowane na skórę w celach pielęgnacyjnych, należy nakładać na wilgotną skórę. Wtedy powstanie na skórze film wodno – lipidowy, który uszczelni naskórek i będzie zapobiegał wysuszeniu skóry oraz wzmacniał jej procesy fizjologiczne mające na celu samoregenerację.

 

Zdjęcia

@agelessoil

@weronikakosinska