Maskne - jak dbać o skórę pod maseczką?

Do niepożądanych skutków pandemii doszły jeszcze zmiany na skórze. Coraz więcej osób narzeka, że po wielogodzinnym noszeniu maseczki ochronnej ich skóra jest podrażniona, zaogniona, pojawiają się krostki, szczególnie w okolicach brody i żuchwy. Ten problem doczekał się już nawet własnej nazwy - tzw. maskne, od połączenia angielskich słów: mask i acne (trądzik). Jak mu przeciwdziałać?

 

Oto kilka zasad, których warto się trzymać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

  • Osoby, które mają problemy ze skórą, powinny nosić tylko maski jednorazowe. Kiedy maseczka zrobi się mokra, wyrzucamy ją. Czystość jest tu kluczowa.
  • Zwracamy uwagę na składniki w kosmetykach. Szczególnie lipidy rafinowane, pochodne ropy naftowej i silikony pod wpływem ciepła i wilgoci będą zatykać pory i nasilać powstawanie wyprysków;
  • Wieczorem dokładnie oczyszczamy skórę i stosujemy produkt delikatnie przeciwzapalny, antybakteryjny, który może zawierać np. olejek z drzewa herbacianego lub lawendy, oczar wirginijski, aloes, ekstrakt z kory wierzby lub ogórka. Może to być też maść cynkowa z apteki. 
  • Przy stanach zapalnych sprawdzą się kosmetyki z naszego sklepu:

Glinka oczyszczająca, zobacz...

Delikatny produkt oczyszczający, zobacz...

Maseczka oczyszczająca, zobacz...

 

  • Na dzień, gdy chodzisz w maseczce, wybieraj kosmetyki w 100% naturalne, najlepiej takie, które będą utrzymywać odpowiednią florę bakteryjną na skórze, np.

Krem nawilżający, naturalny, zobacz...

Krem dla wrażliwej, naturalny...

 

- Moje negatywne doświadczenie z maseczką objawia się tym, że ciepło i wilgoć kumulowane pod maseczką powodują znaczny rumień na policzkach. Aby zniwelować te objawy, wieczorem robię sobie masaż gua sha, czyli drenaż limfatyczny jadeitową płytką,  a rano nakładam olejek naturalny Less jako serum i krem nawilżający Baiobay - radzi Ania Grela. 

Z kolei krostki i zaczerwienienia w okolicach ust i skrzydełek nosa mogą pojawiać się jako objaw nietolerancji nabiału. Wtedy warto zastosować dietę eliminacyjną, bezwzględnie odstawić nabiał krowi i zastosować powyższe zalecenia. Skóra powinna poprawić się w ciągu miesiąca.